CK Browar | Podwale 6-7, Kraków www.ckbrowar.pl map

CK Browar

Tradycja Cesarsko – Królewskiego Browaru sięga 1996 roku. To właśnie wtedy w zabytkowych piwnicach powstał PUB piwny z własnym Mini-Browarem, elegancka Restauracja i Club. C.K.
Lokal położony jest w sercu miasta (u zbiegu ulic Podwale i Karmelickiej zaraz przy Teatrze Bagatela), może pomieścić około 500 osób.

W Mini-Browarze ważone jest piwo według starej austro - węgierskiej receptury. Piwo pozostaje zawsze świeże, ponieważ wprost z tanków trafia do kufli gości. Piwo to jest niefiltrowane i niepasteryzowane, o niezwykłych wartościach odżywczych o unikalnym aromacie i smaku, można go skosztować tylko w CK. Według własnych upodobań i smaku.

W Sali Restauracyjnej możemy zasmakować w kuchni serwującej dania rodem ze staropolskiej i wiedeńskiej sztuki kulinarnej. Podawane są między innymi potrawy z dziczyzny, wołowiny, wieprzowiny, cielęciny, ryb, drobiu oraz owoce morza.

recommend

Rozmowa z Panem Danielem Bociańskim, właścicielem CK Browaru.

CK Browar jest najstarszym browarem restauracyjnym w Krakowie, ważycie piwo już od 1996 roku. Jak się to wszystko zaczęło?
Wszystko zaczęło się od mojego ojca, ś.p. Tadeusza Bociańskiego. Założył ten lokal w dawnych piwnicach winiarni na Krupniczej. Po wojnie produkowano w nich duże ilości wina. Wchodząc do piwnic po raz pierwszy, zastaliśmy ok. 1,5 metra ziemi i pełno wielkich drewnianych beczek po winie. Na jednej ze ścian CK Browaru pozostawiliśmy jedną na pamiątkę. Przody beczek wykorzystaliśmy do stworzenia parkietu w restauracji, co nawiązuje do historii tego miejsca. Wszystko inne musiało zostać wyniesione, wywiezione, wyremontowane, no i dopiero potem powstał browar. Mój ojciec był wielkim fanem piwa, więc postanowił, że zajmie się produkcją. Zaczął właśnie tutaj, później powstała restauracja i część klubowa. 

Wasze piwo jest przygotowywane według starej receptury, czym ona się charakteryzuje? 
Jej proporcje są trochę inne niż te obenie stosowane. Korzystamy z przepisów austro-węgierskich, które nie zmieniły się od kilkuset lat. Nasze piwo produkujemy cały czas w ten sam sposób. Jednak na przestrzeni lat dużo receptur ponachodziło na siebie i obecnie różnice pomiędzy nimi nie są już aż tak duże.

A które z Waszych piw cieszy się największą popularnością wśród klientów? 
Największą popularnością cieszy się tradycyjne piwo, CK Jasne, ponieważ jest przyjemne, proste i każdy może się go napić ze smakiem. Stanowi ono 50% naszej produkcji. Pozostałe 50% dzieli się na 6-7 rodzajów piwa. Z bardziej wyszukanych piw wielkim zainteresowaniem cieszyła się nasza AIPA, którą będziemy chcieli niedługo znów produkować.

Warzycie te piwa na miejscu. Czy można zobaczyć jaki jest proces ich powstawania?
Można przyjść codziennie od 9.00, jak tylko otwieramy i przy kawie czy piwku porozmawiać sobie z Panią Piwowar, wymienić się spostrzeżeniami. Ale również wieczorami, jak tylko jest ktoś, kto się na tym zna, to też bardzo chętnie oprowadzamy. Wystarczy tylko zapytać.

W Browarze można także dobrze zjeść. Jakie są specjały Państwa kuchni?
Są to przede wszystkim specjały austro-węgierskie, czyli golonko w chrupiącej skórce, podane z ogórkiem kiszonym, pieczywem, do tego chrzan i musztarda. Także płyta CK cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mamy tam kawałek golonki troszkę inaczej przyrządzonej niż tej zwykłej - jest bardziej ugotowana, mamy żeberka, kawałek kotleta schabowego, ziemniaki, kapustę zasmażaną. Jest również Jadło Cesarsko-Królewskie, czyli placek ziemniaczany z gulaszem austro-węgierskim i oczywiście żurek, polski, tradycyjny, który cieszy się ogromną popularnością. Ludzie go sobie bardzo chwalą.