Pan Kumpir | Skwer Judah, św. Wawrzyńca 16, Kraków www.facebook.com/pankumpir

Pan Kumpir

Kumpir to ziemniak pieczony w specjalnym piecu w smaku przypominający ziemniaka z ogniska.
W jego wnętrzu kryje się gładkie puree, z dodatkiem masła czosnkowego, sera żółtego, soli, przypraw oraz bogaty zestaw dodatków.

recommend

Rozmowa z Markiem Kagankiem, współwłaścicielem marki Pan Kumpir

Kumpir – co to dokładnie jest i skąd się wywodzi?  

Kumpir to ziemniak pieczony w specjalnym piecu, w smaku przypominający ziemniaka z ogniska. W jego wnętrzu kryje się gładkie puree, z dodatkiem masła czosnkowego, sera żółtego, soli, przypraw oraz bogaty zestaw dodatków. Potrawa ta pochodzi z Turcji. W Polsce zdobywa ostatnio coraz większą popularność.        

Jak zrodził się pomysł na tak oryginalnie podane ziemniaki?  
Po raz pierwszy spotkaliśmy się z kumpirem będąc na wakacjach za granicą. Mieliśmy również okazję spróbować go w polskim wykonaniu w jednej z nadmorskich restauracji. Kiedy więc nadarzyła się okazja na własną gastronomię pomysł na jej specjalność był już oczywisty.    

Czy możesz zdradzić nam, jaki jest proces przygotowania Kumpira?  
Wszystko zaczęło się od ziemniaka... ;) W specjalnych angielskich piecach przez kilkadziesiąt minut w wysokiej temperaturze pieczemy wyselekcjonowane ziemniaki, po czym do wnętrza upieczonego ziemniaka dodajemy masło czosnkowe, ser żółty, przyprawy oraz sól. Po dokładnym wymieszaniu całego miąższu powstaje gęste puree. Z dodatkiem śmietany tworzy podstawę każdego kumpira. Różnorodność dodatków mięsnych oraz warzywnych pozwala stworzyć wiele ciekawych wariantów smakowych :)  

Jakie są Wasze plany na przyszłość?  
Właśnie je realizujemy :) Kilka dni temu otwarliśmy nasz nowy lokal przy Placu Nowym na ul. Meiselsa 22. Marka "Pan Kumpir" zdobywa coraz większą rzeszę fanów co nas bardzo cieszy i dzięki czemu możemy się dalej rozwijać. Dalszych planów na razie nie zdradzamy ale na pewno jeszcze o nas usłyszycie :)