Adventure Warsaw i Muzeum Czar PRL | , www.adventurewarsaw.pl map Facebook

Adventure Warsaw i Muzeum Czar PRL

Jak zaczęła się przygoda z Adventure Warsaw i Muzeum?

Wszystko zaczęło się od mojej pracy magisterskiej. Pisałem o tym jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie było komunizmu po wojnie. I tak odkryłem miasto, które zachowało się z wojny a którego nie znałem wcześniej. Przy okazji zacząłem analizować jak została odbudowana Warszawa po wojnie. To wszystko mnie tak zaskoczyło, że postanowiłem pokazać te miejsca innym. Najpierw znajomym, potem pomyślałem o wycieczkach. Kupiłem pierwszą Nyskę i tak się zaczęło.
A Muzeum było konsekwencją wycieczek. Rozmawiając z turystami zagranicznymi okazało się, że wszystkich interesuje historia socjalizmu, ale głównie pod kątem życia ludzi. A że w Warszawie brakowało miejsca, gdzie można pokazać elementy życia w PRL to musieliśmy je stworzyć. Zaczęło się od garażu, potem mniejszego pomieszczenia, ale już oddzielnego i tak 4 lata temu zdecydowaliśmy o zaprojektowaniu muzeum od podstaw.

Czym się inspirowaliście tworząc to miejsce?

Główna inspiracja to typowe mieszkanie z PRL-u i typowe przestrzenie jak sklep, bar czy gabinet. Trzeba było dostosować pomysły do ograniczonej przestrzeni, co nie było łatwe. Ale mamy nadzieję, ze się udało…

Z czego jest Pan najbardziej dumny?

Chyba z Saturatora- bo jest jedyny w Polsce- w kontekście Muzeum.
A jeśli chodzi o AW to chyba z tego, że po prostu zostałem zauważony i że ludziom podoba się mój sposób oprowadzania.

Jakie są Pana ulubione miejsca w Warszawie?

Myślę, że Plac Grzybowski, Mokotowska, Bednarska i Soho Factory

Jakie macie plany na przyszłość?

Startujemy z projektem City Adventure, czyli propozycją gier miejskich w 8 miastach Polski. Traktujemy to jako ciekawą przygodę i pretekst do poznania innych miast;)
Szukam też lokalizacji na nowe, większe muzeum. Marzy mi się konkretne Muzeum PRL z prawdziwego zdarzenia… Tylko do takiego projektu potrzebuję już partnera- może ktoś chętny?:) Zapraszam do kontaktu!

Co najbardziej chciałby Pan polecić?

Polecam w Muzeum nasz kącik Solidarności, bo wszystko w nim jest autentyczne i rzeczywiście robi wrażenie. Jeśli chodzi o program wycieczki- koniecznie każdy Warszawiak powinien pojechać na naszą Warszawską Przygodę i spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy.

recommend