Ewka, co Cię ugryzło? - to książka, którą polecamy | , www.ewatyralik.com Facebook Instagram

Ewka, co Cię ugryzło? - to książka, którą polecamy

Mam wrażenie, że nie doceniamy potęgi komunikacji. Bo przecież jakoś w domach ze sobą rozmawiamy, jakoś ciągniemy ten wspólny wózek. Jakoś staramy się wychować dzieci, ba, bardzo się staramy. Jakoś się uczymy. Jakoś rozmawiamy w pracy. A jednak tak często coś iskrzy. Wykłócamy się o najprostsze kwestie, dla tak zwanej racji potrafimy na lata zerwać rodzinne relacje, ranimy i jesteśmy ranieni - choć przecież kochamy. Gdy coś się wydarzy, łatwiej nam o szukanie winnych niż o zrozumienie - z automatu łatwiej nam być sędzią niż adwokatem - dla siebie i dla innych. Nie doceniamy siebie, nie doceniamy siebie nawzajem. Tymczasem to nasza komunikacja buduje (albo rujnuje) nasze relacje. A tym samym zamienia nasz świat albo w przyjazne miejsce, albo w piekło na ziemi. "Świat, w którym żyjemy, powstaje z jakości naszych relacji" - ten cytat Martina Bubera to dla mnie punkt wyjścia w mojej pracy. A drugi cytat, tym razem Dalajlamy, wskazuje mi kierunek: "Potrzebujemy systematycznej pracy i całościowego podejścia do problemów świata, promowania wartości humanistycznych, jedności i harmonii. Jeśli zaczniemy od zaraz, jest nadzieja, że ten wiek będzie inny od poprzedniego. To jest w interesie nas wszystkich. Więc zacznijmy pracę dla pokoju. Zacznijmy od nas samych, potem naszych własnych rodzin, później przejdźmy do całych społeczeństw". Jaką wartość daję moim klientom? Pomagam im zrozumieć, jak to, co mówimy, wpływa na innych oraz na nas samych i pomagam im poznać takie sposoby komunikowania się (ze sobą i z innymi), dzięki którym można załatwić niemal każdą sprawę bez konieczności umniejszania siebie albo innych, bez lęku, bez krzyku, bez podcinania skrzydeł, a skutecznie. Uczę komunikacji opartej na empatii, wspierającej porozumienie i budowanie poczucia własnej wartości i bliskości.

recommend

Nasza rozmowa z Ewą:

Co wiesz na pewno, bez wątpliwości, ABSOLUTNIE, to czego byś nigdy nie chciała/-ł zmienić?
Mojej wiary w dobro człowieka. Mojej pasji w "rozkminianiu" siebie.

Co było największą bzdurą, w którą wierzyłaś/-łeś? Co spowodowało, że to zmieniłaś/-łeś?
Myśl, że nie jestem wystarczająco dobra. Pomogła mi terapia.

Na czym znasz się najlepiej?
Na słuchaniu - siebie i innych. Na wyłapywaniu najcichszych nawet głosów sprzeciwu, które powodują, że masa energii uwięziona jest w konfliktach - wewnętrznych i zewnętrznych oraz odkrywaniu, o co tak naprawdę tym głosom chodzi. Na szukaniu rozwiązań pasujących w stopniu przynajmniej przyzwoicie wystarczającym wszystkim zainteresowanym.

Dlaczego robisz, to co robisz?
Bo widzę w tym sens i mam z tego wiele radości.

Jakie doświadczenie w Twoim biznesie najbardziej zapadło Ci w pamięć?
Kiedy po raz pierwszy na mój warsztat przyszła pani, bo przeczytała moją książkę. To była bezcenna recenzja:-)

Gdyby to od ciebie zależało … jaką globalną politykę, credo, praktykę lub prawo
chciałabyś/-łbyś zarządzić?
Wprowadziłabym zakaz motywowania, zwłaszcza dzieci, przez zawstydzanie i porównywanie. To są dwa komunikacyjne killery poczucia wartości, których naprawdę nie znoszę.

Dokończ to zdanie: To jest dobry dzień, kiedy ….
czuję przepływ z życiem. Kiedy z lekkością robię coś, co ma sens albo mnie cieszy. Kiedy jestem blisko ze sobą i z ważnymi dla mnie osobami, nawet wtedy, gdy jest trudno.

Kiedy ostatnio zainspirowała Cię jakaś osoba? Kto to był?
Sarah Peyton - certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy, jednocześnie zajmująca się badaniami nad mózgiem.

Jakie pytanie w Twoim życiu miało dla Ciebie największe znaczenie?
Dwa pytania: Jak się czujesz? Czego teraz potrzebujesz?