Naturalnie 24 | ul. Jana Szwai 16, Kraków naturalnie24.eu map Facebook

Naturalnie 24

Sklep naturalnie24 to firma rodzinna, która należy do sieci Żółty Cesarz, ich sklep stacjonarny mieści się na ulicy Szwai 16 na osiedlu Ruczaj.
Znajdują się tutaj setki ekologicznych produktów, które pozwalają cieszyć się smakiem i aromatem prawdziwego, niezmodyfikowanego pożywienia.
Większość produktów ma certyfikat gospodarstwa ekologicznego. Taki certyfikat jest gwarancją, że produkt pochodzi z gospodarstwa posiadającego atest ekologiczny, czyli w gospodarstwie nie używa się środków chemicznych, sztucznych nawozów i pestycydów. Rośliny są nawożone kompostem, obornikiem, a do ich ochrony zamiast trujących środków używa się naturalnych preparatów z pokrzywy, mniszka, piołunu. Przy produkcji przetworów również nie używa się sztucznych dodatków, chemicznej obróbki, czy procedur niszczących walory zdrowotne produktu. Owoce suszy się na słońcu, gdy osiągną dojrzałość, wówczas są niepodatne na psucie się, w odróżnieniu od tych, które zerwano niedojrzałe, wysuszono w wysokiej temperaturze i dodano konserwantów.

recommend

Rozmowa z Pawłem i Ewą, właścicielami sklepu Naturalnie 24/ Żółty Cesasz

Żółty Cesarz – skąd wziął się pomysł na otwarcie sklepu?
Wraz z Żoną od kilku lat prowadzimy firmę specjalizującą się w tworzeniu ręcznie malowanych pamiątek z różnych miast Polski. W związku z tym, że jest to działalność sezonowa, szukaliśmy czegoś, co wypełni nam resztę roku :) Jednak szukaliśmy pomysłu, który byłby w jakiś sposób związany z naszym podejściem do życia. Doceniamy zrównoważone podejście do konsumpcji, w jej wszystkich aspektach: gospodarczym, społecznym i ekologicznym. Lubimy  gdy pracuje człowiek, a nie maszyna, gdy żywność którą spożywamy pomaga, a nie szkodzi. W międzyczasie urodziła się nasza córeczka i chcąc, żeby od najmłodszych lat mogła spożywać zdrowe rzeczy, postanowiliśmy otworzyć sklep z żywnością ekologiczną. 

Czego klienci szukają w Waszym sklepie, a co Wy szczególnie polecacie?
Głównie są to ekologiczne warzywa bez „chemii”, pyszny, pachnący chleb bez żadnych dodatków. Jest też spora grupa odbiorców na różnego rodzaju suplementy, które wspomagają naszą dietę, a nie są dostępne w „normalnym" sklepie. Sporym powodzeniem cieszą się też suszone owoce i orzechy. Kto raz spróbuje naszych moreli czy daktyli, nie będzie chciał już kupować ich w supermarkecie. Produkty bezglutenowe to też spora „półka" w naszym sklepie. Zawsze staramy się doradzić klientowi w wyborze, by wyszedł od nas usatysfakcjonowany.  

Czy uważacie, że Polacy odżywiają się zdrowo?
I tak i nie :) Nasza świadomość jest już coraz większa, a produkty bio stają się coraz tańsze. Jednak wciąż nie możemy zrozumieć różnicy pomiędzy np. żywnością ekologiczną a zdrową. Wielu producentów bardzo ładnie opakowuje swoje produkty, przybija na nich pieczątkę „ gwarancja jakości" i po sprawie. Gdy wczytamy się w skład okazuje się, że nie są one zbytnio zdrowe. Wiele hipermarketów reklamuje się, iż w ofercie posiada zdrową żywność. Ostatnio przyszło do nas kilka osób twierdząc, że w jednym z hipermarketów widzieli te same produkty co u nas, ale taniej.  Specjalnie wybraliśmy się do tego sklepu zobaczyć te „wielkie” aleje ze zdrową żywnością. Co się okazało, większość produktów w takich alejach tylko udaje produkty bio, a te z nich, które rzeczywiście posiadają certyfikat są u nas w takich samych cenach, a często i tańsze. Czasem ta sama firma wypuszcza jeden produkt w dwóch wersjach: bio i konwencjonalnej. Produkty często pakowane są identycznie, różni je cena, krótsza data przydatności do spożycia i certyfikat. W naszym sklepie 99% produktów posiada certyfikat ekologiczny, tym właśnie chcemy wyróżniać się na tle innych sklepów tego typu. 

Czego najczęściej brakuje w naszej diecie? 
Łatwiej powiedzieć czego jest za dużo. Za dużo jest niskiej jakości pożywienia, które tylko wypełnia nasze żołądki nie zaopatrując przy okazji naszego organizmu w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Stąd kolejki u lekarzy specjalistów. A wszystko, co nam potrzebne, jest w pożywieniu - jak mówił Hipokrates: jedzenie ma być waszym lekarstwem.

W Waszym sklepie jest strefa eko kosmetyków i strefa handmade-design. Co możemy tam znaleźć?
Ręcznie robione świece, malowane kubki, oryginalna biżuteria - to tylko niektóre z naszych dzieł, które można kupić. Jeśli chodzi o strefę hand made design to jakoś tak naturalnie wyszło w związku z tym, o czym zostało wspomniane na początku rozmowy. Co do kosmetyków, to też dosyć duży dział. Podstawowa różnica pomiędzy zwykłymi kosmetykami, a certyfikowanymi to skład. Kosmetyki konwencjonalne mają skład bardzo skomplikowany, zawierają liczne, w większości sztuczne składniki o skomplikowanych nazwach, a tylko w niewielkim procencie składniki naturalne. U nas jest inaczej, w ofercie posiadamy kosmetyki o bardzo prostym składzie, niektóre są nawet jednoskładnikowe, np. czyste masło shea, różnego rodzaju glinki czy też olej kokosowy. Jest to szczególnie ważne dla alergików, ponieważ im dłuższy skład, tym łatwiej znaleźć tę jedną substancję, która może wywołać uczulenie. Jako świadomi konsumenci mamy wybór i możemy zdecydować, czy wybierać chemię, czy produkty naturalne, czyste ekologicznie i dla nas zdrowsze. Decydując się na takie produkty zmuszamy również przemysł rolniczy, a chociażby jego część, do produkcji ekologicznej. Wpływamy przy tym również na czystość naszej planety. Na to, co kolejne pokolenia po nas zastaną.