Dawno temu na Kazimierzu | Szeroka 1, Kraków www.dawnotemu.nakazimierzu.pl map

Dawno temu na Kazimierzu

Rozmowa z Panem Dominikiem Dybek, kreatorem i właścicielem miejsca "Dawno Temu na Kazimierzu"

Skąd wziął się pomysł, by stworzyć takie miejsce?
„Dawno Temu na Kazimierzu” jest wynikiem natchnienia, rodzajem performansu, żywego projektu, który pozwala na odkrycie przestrzeni integracji.
Forma przypominająca skansen, wraz z otoczeniem pozwala zwrócić uwagę na ulotność czasu i kreatywność egzystencji.
Możliwość konsumpcji, słuchania muzyki przebywając w sąsiadujących ze sobą sklepach, warsztatach żydowskich i polskich - w których dzielące je ściany zostały wyburzone – daje możliwość poczucia zbliżenia się, otwarcia i tolerancji.

Co charakteryzuje kuchnię żydowską?
Jadłospis oferowany w restauracji integruje się z zamysłem całości i pozwala wybrać dania oraz napoje wywodzące się z tradycji żydowskiej, polskiej, międzynarodowej…

Jakie żydowskie specjały szczególnie polecacie Waszym gościom?
Mając na uwadze szacunek dla smaków, nastrojów i przyzwyczajeń gości nie polecamy żadnych pozycji w karcie pozostawiając im wolny, kreatywny wybór.
Tło muzyczne i koncerty dopełniają magiczną atmosferę miejsca.

Czy możecie zdradzić nam Wasze plany na przyszłość?
Zarówno powstanie miejsca „Dawno Temu na Kazimierzu” jak i jego przyszłość nie są wynikiem „planu”. Zamysłów i koncepcji na przyszłość jest bardzo wiele, z chwili na chwilę je odkrywamy.

recommend

RESTAURACJA JEST NA LIŚCIE NAJBARDZIEJ NIEZWYKŁYCH RESTAURACJI NA ŚWIECIE

W SKŁADZIE TOWARÓW RÓŻNYCH CHAJIMA KOHANA 
zgromadzone są różnego rodzaju stare przedmioty, które niekiedy zadziwiają swoją funkcją czy przeznaczeniem np. Koter czy Fabot. Tuż obok tajemniczej bramy stoi zabytkowy piec, na którego froncie widnieje gwiazda Dawida.

U KRAWCA SZYMONA KACA 
możemy podziwiać kreacje spod igły samego mistrza, obejrzeć starą maszynę do szycia i inne przedmioty niezbędne w jego rzemiośle.

W STOLARNI BENJAMINA HOLZERA 
można usiąść przy stołach stolarskich, popatrzyć na meble przeznaczone do remontu, narzędzia stolarskie. Na jednej ze ścian zobaczymy portret Mordechaja Gebirtiga- krakowskiego stolarza, poety i kompozytora. Okno wystawowe przy ul. Szerokiej zdobi jedynie mały drewniany koń na biegunach, będący być może inspiracją do piosenki Jacka Dybka "Konik na biegunach", której słowa brzmią: "ulica szeroka wystawa. To tu. Na chwilę przystajesz zdumiony".

W SKLEPIE SPOŻYWCZYM STANISŁAWA NOWAKA 
znajdują się przetwory oraz inne produkty spożywcze. Nad półkami widnieje portret samego właściciela, a obok lady zawieszony jest stary, złocony krakowski szyld informujący o sprzedaży wędlin.